Dzieci potrzebują samodzielności

Z rodzicami jest tak, że chcą dać swoim dzieciom wszystko co najlepsze. I to jest dobre, dopóki takie zachowanie nie przeradza się w kontrolowanie dziecka i w wyręczanie go, we wszystkich zadaniach. Dlatego właśnie, tak ważne jest to, aby we wszystkim zachować umiar, bo wówczas zamiast pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju, będziemy je hamowali, a tego z pewnością byśmy nie chcieli.

Dziecko musi popełniać błędy

Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że dziecko musi popełniać błędy, musi wiedzieć, do czego mogą prowadzić jego różne decyzje. Jeśli tylko taka jest możliwość pozwólmy mu na samodzielność, zwłaszcza jeśli podjęcie złej decyzji, nie będzie zagrażało jego zdrowiu. Im częściej dziecko będzie podejmowało samodzielne decyzje, tym łatwiej będzie mu w dorosłym życiu, ponieważ będzie wiedziało, z jakimi konsekwencjami będzie się to wiązało. Można więc zacząć od samodzielnego doboru ubrań. Nawet jeśli poszczególne części nie będą do siebie pasowały wizualnie, dziecko będzie się uczyło samodzielności, a z czasem nauczy się, co z czym powinno łączyć.

Małe dzieci też potrzebują samodzielności

Nawet kilkuletnie dzieci potrzebują samodzielności. Dlatego nie sprzątajmy po nich zabawek, ale zachęcajmy dziecko, aby samo to robiło. Nie ubierajmy dziecka, choć tak jest szybciej, pozwólmy aby samo się ubrało. Im prędzej zaczniemy dziecku pozwalać na samodzielność, tym szybciej będzie pewnym siebie, młodym człowiekiem.

Wyręczanie dziecka we wszystkim nie przyniesie dobrych rezultatów. Wręcz odwrotnie, wychowamy człowieka, który z niczym nie będzie potrafił sobie poradzić.

2 Komentarzy

  1. Adam

    Ja musiałem przy tym stopować swoją żonę

  2. Alicja

    Jeszcze do niedawna byłam taką mamą, która wszystko chciała robić za swoje dziecko. Na szczęście się to skończyło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *