Dziecko potrzebuje naszej uwagi

Czasami jest tak, że spokojne dziecko, nagle zaczyna się zachowywać gorzej, robi się niegrzeczne, złośliwe, jest znacznie głośniejsze niż miało to miejsce do tej pory. Możemy się zastanawiać co się z nim dzieje, możemy winę zrzucać na koleżanki i kolegów, na telewizję, na okres buntu. Jednak warto sobie zdawać sprawę z tego, że dziecko może w ten sposób wysyłać dla nas sygnały, które mają nam powiedzieć, że potrzebuje naszej uwagi.

Musimy się zatrzymać

W codziennym zabieganiu łatwo jest zapomnieć o potrzebach dziecka, zwłaszcza o tych, które nie są takie oczywiste. Może nam się wydawać, że poświęcamy dziecku uwagę, bo przecież z nim rozmawiamy, a nie widzimy, że podczas tej rozmowy sprawdzamy maile, co powoduje, że dziecko nie czuje, że jest dla nas w tym momencie najważniejsze. Może się okazać, że nie będzie ono potrafiło jasno zakomunikować swoich potrzeb, nie będzie nam potrafiło powiedzieć, że chce, abyśmy skupili się tylko na nim, zamiast tego, będzie nam to próbowało pokazać swoim zachowaniem. Mniej lub bardziej świadomie.

Dlaczego tak?

Możemy się zastanawiać, dlaczego nasze dziecko jest niegrzeczne, skoro kończy się to naszą złością, albo karą w postaci siedzenia przez kilka minut w pokoju. Prawda jednak jest taka, że dziecko powiela swoje zachowanie, bo kiedy na nie podniesiemy głos, kiedy nakładamy na niego karę, ono czuje, że jest w centrum naszej uwagi, że koncentrujemy się na nim. Woli dostać karę i mieć te kilka sekund naszej uwagi, niż być przez cały czas niezauważane.

Zobaczmy jak to działa, zastanówmy się ile naszej uwagi poświęcaliśmy ostatnio dziecku i czy czasami nie jesteśmy winni jego złego zachowania.

2 Komentarzy

  1. Krysia

    W codziennym zabieganiu często ucieka nam to co najważniejsze…

  2. Przemek

    Może to jest powód, dla którego nasza córka ostatnio zachowuje się okropnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *