Rodzice nie mogą zapominać o sobie

Dość często dzieje się tak, że w momencie gdy pojawia się dziecko, rodzice – a zwłaszcza mamy- zapominają o sobie i swoich potrzebach. Wszystko co robią nastawione jest na dzieci, na spełnianie ich potrzeb, żeby być na wyciągnięcie ręki i móc zareagować zawsze, gdy jest taka potrzeba. Takie zachowanie jest dobre, pod warunkiem, że zachowuje się w tym wszystkim umiar i zdrowy rozsądek.

Trzeba znaleźć czas dla siebie

Dziecko i jego potrzeby są ważne, jednak nie można zapominać o tym, aby w ciągu każdego dnia, znaleźć chwilę dla siebie. Taką, w której będzie można się zrelaksować, odpocząć, może warto wówczas wziąć relaksującą kąpiel, przeczytać kilka stron w książce. Taki odpoczynek jest niezbędny, aby można było zachować odpowiednią równowagę, aby można było odpocząć od codziennych spraw, nabrać do nich dystansu, ale także nabrać sił, do wykonywania swoich codziennych zadań.

Randka rodziców jest wskazana

Jeśli dziecko ciągle jest blisko nas, skupiamy się na nim i to wokół niego toczy się większość rozmów. To sprawia, że rodzice zaczynają żyć obok siebie i może się w pewnym momencie okazać, że poza dzieckiem nie potrafią rozmawiać o niczym innym. Dlatego tak ważne jest to, aby regularnie rodzice zostawiali dzieci z kimś innym, z kimś zaufanym i wychodzili na randki. Do restauracji, do kina, czy na spacer, ale gdzieś, gdzie będą mogli się skupiać na sobie nawzajem i gdzie dziecko nie będzie absorbowało całej ich uwagi.

Podczas zaspokajania potrzeb dziecka, rodzice nie mogą zapominać, że ich potrzeby także są ważne. Jeśli one będą zaspokojone, to rodzic będzie szczęśliwy, a wówczas jego relacje z dzieckiem, będą jeszcze lepsze.

2 Komentarzy

  1. AnnaK

    My pilnujemy, aby chociaż raz w miesiącu mieć kilka godzin tylko dla siebie, bez dzieci…

  2. Monik

    Ostatnio się uczę, że moje dziecko jest bezpieczne pod opieką innych osób…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *