Ważna jest jakość czasu spędzanego z dzieckiem

Może się wydawać, że przebywanie z dzieckiem przez cały dzień, będzie zaspokajało jego potrzebę bliskości i będzie zapewniało mu dostateczną ilość uwagi. Prawda jednak jest taka, że można być z dzieckiem przez cały dzień, a nie poświęcić mu tak naprawdę w ogóle uwagi, bo człowiek będzie skupiony cały czas na czymś innym. Dlatego nie jest ważne, ile godzin spędzamy z dzieckiem, ale w jaki sposób.

Trzeba wszystko odłożyć na bok

Żyjemy coraz szybciej, coraz więcej rzeczy chcemy załatwiać samodzielnie, a to oznacza, że zaczyna nam brakować czasu na wiele różnych rzeczy. To powoduje, że zaczynamy z niektórych rezygnować, albo próbujemy łączyć kilka z nich, tak naprawdę nie poświęcając żadnej, odpowiedniej ilości uwagi. Warto więc ustalić sobie, że każdego dnia, poświęcamy godzinę naszemu dziecku. Wyłączamy wówczas komputer, telefon, odstawiamy przygotowywanie obiadu. Przez ten czas mamy być tylko dla dziecka, zajmować się tylko nim i nie interesować się niczym innym.

Dziecko potrzebuje naszej uwagi

Dzieci są świetnymi obserwatorami i wbrew pozorom wiedzą, kiedy naprawdę ich słuchamy, a kiedy tak naprawdę nasze myśli są zajęte czymś innym. Dlatego nie wystarczy im, że jesteśmy z nimi cały czas w domu, jeśli przez ten cały czas robimy coś jeszcze, tu z nimi rozmawiamy, ale jednocześnie prasujemy, gotujemy czy sprzątamy. Dzieci chcą widzieć, że nasza uwaga w 100% jest skoncentrowana na nich.

Warto wiedzieć, w którym momencie trzeba przystopować, tak aby odróżnić rzeczy ważne od tych pilnych, bo zaniedbanie rzeczy ważnych, może prowadzić do katastrofy.

2 Komentarzy

  1. Tomek

    Ja po powrocie z pracy wyłączam telefon i jestem tylko dla dzieciaków

  2. Kinga

    Od jakiegoś czasu uczę się odkładać mniej ważne rzeczy, jeśli dziecko potrzebuje chwili zabawy ze mną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *